Lakatot már az ókori rómaiak is használtak. Hiszen a régészek a különböző ásatásokon találtak ebből a korból való ilyen típusú zárakat. Az igaz, hogy ezek a változatok még nem kóddal, hanem kulccsal működtek. Napjainkban viszont számos helyen használunk számkódos vagy ujjlenyomatos lakatot.
Melyek a kódzáras lakatok használatának előnyei?
A lakatokat különféle célokra használják. Olyan tárgyak biztonságos lezárásához alkalmazunk kódzáras lakatokat, mint például a kerékpárok vagy a bőröndök, de ideálisak melléképületek lezárására is. Ahogy azt már fentebb említettük a kulccsal zárható lakatok mellett ma már léteznek számzárral, illetve ujjlenyomat funkcióval ellátott változatok is. Bár inkább a számzáras modell az amelyik inkább elterjedt a hétköznapokban. Az ilyen típusú lakatok számos előnnyel rendelkeznek. Egyrészt nem áll fenn annak a veszélye, hogy használat közben elhagyjuk a kulcsunkat. Ez leggyakrabban a gyermekeknél fordul elő. Ilyenkor pedig cserélhetjük le az összes zárat, hiszen a kulcscsomón minden kulcsunk rajta van és ez elég költséges mulatság. Az intelligens lakatoknak további előnye, hogy a megfelelő kóddal többen, egymástól függetlenül is kinyithatjuk.
Milyen kódzáras lakatokat különböztetünk meg egymástól?
A kódzáras lakatokat sokféleképpen osztályozzuk. Például a műszaki funkcionalitásuktól függően két különböző kategóriába sorolhatók. Az egyik kategória a mechanikus, a másik pedig az elektronikus zárak osztálya. De ezeket a lakatokat megkülönböztetjük a méretük szerint is. Hiszen a kisebb számzáras lakatokat inkább bőröndhöz, vagy otthoni fiók lezárásához használjuk. Amennyiben értékes tárgyakat tartunk otthon, igenis szükséges, hogy az értékeinket elzárva tartsuk. Ezzel is hátráltatjuk a betörőket. Hiszen, ha nagyon akarnak, bármely lakásba, családi házba be tudnak jutni, ott pedig hamar megtalálják értékeinket. Pontosan tudják, hogy mely rejtekhelyek azok, ahova elrejtjük értékeinket. De a bűnözők számára az időfaktor az, ami nagyban befolyásolja azt, hogy egy betörés helyszínén mennyi ideig tartózkodnak. Sajnos nem mindenki engedheti meg magának a korszerű, több százezer Forintba kerülő biztonsági rendszereket. De még a szekrények és komódok kódzáras lakattal való zárása is elriaszthatja a tolvajokat. A nagyobb, robusztusabb lakatokat pedig például a kertkapura, bicikli láncra helyezzük. Ezenkívül a nyitási módszerük is megkülönbözteti a lakatokat. Létezik egyenes-, vízszintes-, felső nyílású, valamint dupla nyitású lakat is. Ezek közül a mindennapok során az egyenes- és vízszintes nyílású lakatokat használjuk. A dupla nyitású lakatok kettő kulccsal működnek.
Hol használjunk kódzáras lakatokat?
Ahogy azt már fentebb említettük az ilyen típusú lakatokat nagyon különböző területeken alkalmazzuk. Beltérben vagy kültéren egyaránt. Szekrényhez, bőröndhöz, kertkapuhoz, biciklihez. A bőröndökhöz használt számzáras lakatok közül a TSA lakat, másnéven a TSA bőröndzár a legelterjedtebb. A TSA bőrönd lakatokat a fokozott biztonsági óvintézkedések részeként fejlesztették ki a nemzetközi légi közlekedés számára. Általánosságban elmondható, hogy a kódzáras lakatok univerzálisan mindaddig alkalmazhatók, amíg a lakat szára átfér a láncon, bilincsen stb. Viszont bizonyos esetekben a magas dekoratív követelmények miatt a kódzáras lakatokat nem alkalmazhatjuk.
Milyen előnyei és hátrányai vannak a kódzáras lakatoknak?
A kulcsos változatokhoz képest ezeknek az innovatív záraknak számos előnyük van. Ez egyik legfontosabb pozitív tulajdonságuk, hogy nem kell attól tartanunk, hogy elveszítjük a hozzá tartozó kulcsot. A számzáras lakatok többsége egyszerű számkombinációval nyithatók. Viszont fennállhat a veszélye annak is, hogy elfelejtjük a kombinációt. Ha ez többször előfordult már velünk, akkor a legjobb választás, az ujjlenyomatos lakat. Az ujjunkat nem valószínű, hogy elhagyjuk, magyarul mindig kéznél van, amivel gond nélkül ki tudjuk nyitni azt. Az igaz, hogy az ilyen típusú lakatok kicsit drágábbak, mint a számzáras, vagy a kulcsos változatok.
Milyen vásárlási szempontokat kell figyelembe vennünk a kódzáras
lakatok esetében?
Van néhány fontos szempont, amelyeket jó, ha figyelembe veszünk akkor, ha kódzáras lakatot szeretnénk venni. Az egyik ilyen részlet az, hogy a lakat háza, milyen anyagból készült. A legjobb, ha rozsdamentes acélból vagy cinkből készült, mert akkor mind beltérben, mind kültéren egyaránt használhatjuk. De találkozhatunk sárgarézből vagy alumíniumból készült lakattal is. Bár az alumínium és a sárgaréz is viszonylag időjárásálló, kevésbé alkalmas zárt helyiségeken kívüli használatra, mint a cink vagy a rozsdamentes acél. A kengyel ideális esetben acélból készül. Ezzel a lakat nagyon robusztus lesz, és jobban ellenáll a különböző erőbehatásoknak. De az is fontos, hogy a lakat belsejében milyen zár található, a leggyakrabban a csapos rendszerű, 5 csapos elzáró rendszerű zár a legelterjedtebb. Mindezek ellenére a lakatok alacsony és közepes biztonsági szintet garantálnak értékeink számára. A lakat és ezen belül a számzáras lakat is jó elrettentő eszközként funkcionál az alkalmi tolvajok ellen, de azok ellen, akik kellően felszerelten érkeznek a tett színhelyére, sajnos velük szemben csak percek kérdése és kinyitják azt.
A kódzáras lakatok esetén milyen kombinációs lehetőség áll
rendelkezésünkre?
Az ujjlenyomatos lakatok esetén csak egy kombináció áll rendelkezésünkre, de az ilyen típusú lakatoknak több ujjlenyomatot is be tudunk programozni. A számzáras változatok esetén pedig a kombináció mértéke attól függ, hogy hány számjegyű a zár kialakítása. Elvileg minél több kombináció lehetséges, annál biztonságosabb a zárszerkezet. A három számjegyű számzáras lakatok esetén 1000 lehetséges kombinációval tudunk kalkulálni. Amennyiben négy számjegyű a lakat, akkor ez 10.000-re növekszik. Amennyiben a legnagyobb biztonságra törekszünk, amit egy lakat biztosítani tud, akkor válasszuk az öt számjegyű változatot. Ennek vásárlása esetén 100.000 kombinációs lehetőséggel számolhatunk. De ez mit sem ér, ha a számsort, ami nyitja a lakatot, a zárszerkezet mellett tároljuk.
Hogyan kell beállítani a kódzáras lakatokat?
A lakat beállításához először ki kell nyitnunk azt. Számzáras változatnál ezt úgy tehetjük meg, hogy a megadott kombinációt használjuk, ez többnyire sok nullából áll. Ezután húzzuk fel a lakat kengyelét, majd fordítsuk el 180 fokkal, és nyomjuk le újra. Amíg lenyomva tartjuk azt, tetszés szerint módosíthatjuk a számzár kombinációját. Ha ezzel végeztünk, állítsuk vissza a kengyelt a kiindulási helyzetbe, és a zár készen áll a használatra.