Blog

Milyen zárat válasszunk az irodai ajtókhoz? - Biztonsági szempontok

2024.10.17 16:29
Milyen zárat válasszunk az irodai ajtókhoz? - Biztonsági szempontok

A bűnözők imádnak az irodákba betörni. Hiszen éjszaka senki sem tartózkodik ott, így nyugodtan tudnak tevékenykedni. Sokunk azt gondolja, hogy az irodából nincs mit vinni, kevesen tartanak manapság már ott készpénzt. Viszont hatalmas kincseket rejt egy ilyen helyiség, például asztali számítógépet, mobiltelefonokat, monitorokat, laptopokat és egyéb könnyen ellopható tárgyakat. Viszont sokunk megfeledkezik arról, hogy azok a betörők, akik célzottan érkeznek, azok nem biztos, hogy tárgyakat, eszközöket szeretnének eltulajdonítani, hanem információkat, adatokat. Például az ügyféladatok és/vagy üzleti dokumentumok is kockázatot jelentenek. Manapság, mikor az adatalapú társadalom részei vagyunk, ezeknek sokszor nagyobb az értéke, mint pár darab márkás számítógép. Erre viszont sokunk nem is gondol, ezért nem is védi megfelelően irodáját. Sőt, számos esetben nem is kívülről érkezik a behatoló, hanem a cégen belül van olyan személy, aki anyagi haszonszerzés céljából ellopja a vállalat szellemi tulajdonát. Ezért az adott irodahelyiségek védelme, megfelelő zárása szinte elengedhetetlen.

Válasszunk megfelelő biztonsággal rendelkező zárat iroda ajtóinkra! 

Sokunk csak akkor lép, ha már megtörtént a baj. Pedig mindez megelőzhető, és ebben az esetben egy egyszerű riasztó berendezés nem nyújt megfelelő védelmet. Miért? Mert az ipari, kereskedelmi épületek éjszakánként teljesen üresek, hacsak nem tartozik az épülethez portaszolgálat. De sajnos, több esetben előfordult, hogy a betörést belső ember hajtotta végre, akinek mozgását a biztonsági szolgálat nem felügyelheti, hiszen jogosan tartózkodik az épületben. Mivel minden cég és minden iroda más és más, ezért a biztonsági óvintézkedéseket az adott épülethez kell igazítani. Az ajtózárak az iroda biztonságának fontos részét képezik, és szinte minden nap használjuk őket. Számos különböző típusú ajtózár létezik, amelyek közül néhány felépítésükben és funkciójukban nagyban különböznek egymástól. Napjainkban irodaházakban már egyre többször találkozunk elektromos ajtózárakkal is, amelyeket kártyával, vagy egy bizonyos kód megadásával tudunk kinyitni. Amennyiben nem tudjuk eldönteni, hogy melyik ajtóhoz melyik zárrendszer nyújt megfelelő védelmet, a Zárdepó webáruház szakemberei szívesen segítenek a megfelelő zár kiválasztásában. De nézzük is részleteket: 

 

Beltéri iroda ajtók esetén használjunk bevésőzárakat!

A bevésőzár az iroda beltéri ajtóiban használatos mechanikus zár. Szemünknek szinte láthatatlan, mert az ajtók belsejében van elrejtve. A bevésőzár egy fémtokból áll, amelyben a zárszerkezet található, ennek köszönhetően egy masszív ajtózárról van szó. Az ilyen típusú zárakat a kulcs és a kilincs mozgatásával tudjuk zárni vagy nyitni. Ezek a zárak a DIN 18251 szabvány szerinti, 4-es vagy 5-ös osztályú zárak közé tartoznak. Előnyük, hogy biztonságosak és sokféle ajtólapban alkalmazhatók, viszont a többpontos ajtózárak nagyobb biztonságot nyújtanak számunkra. Viszont további előnyük, hogy maga a zár mechanizmusa nagyon erős, nagy erőbehatást is kibírnak, mielőtt eltörnének. A bevésőzár ezért nagyon jó választás például irodák beltéri ajtajaihoz, amelyek kifejezetten magas biztonsági szintet követelnek. De bizonyos esetekben alkalmazhatók bejárati ajtókhoz is. A zár előnyeként meg kell még említenünk azt is, hogy nagyon könnyű beszerelni, mivel az ajtólapban már van egy előre kialakított mélyedés, ahova csak egyszerűen be kell helyeznünk azt. 

 

Az iroda bejárati ajtóihoz a többpontos ajtózárak garantálják a biztonságot 

A többpontos ajtózárak a DIN 18251 szabvány szerint szerint a 3-as biztonsági osztályba sorolhatók. Nagyobb biztonságot nyújtanak, mint a normál bevésőzárak. Ez annak köszönhető, hogy az ajtó élének teljes hosszán végigfut a zárszerkezet, amely több tüskét tartalmaz. Így az iroda bejárati ajtaja annak teljes hosszában záródik. Ezeket a több pontos záródási pontokat, amely lehet három, öt, hét vagy akár kilenc is, a kilincs felhúzásával vagy a kulcs elfordításával tudjuk működésbe hozni. A betörők, ha ilyen zárszerkezettel találkoznak, akkor annak feltörését meg se próbálják. Miért? Mert az nagy zajjal jár, és az nagyban növeli a lebukás veszélyét. Azt pedig ritkán kockáztatják. meg.  

 

A nagyobb biztonság érdekében az irodában is használjunk rászegezős másodzárakat

Ha még nagyobb védelmet szeretnénk biztosítani irodánk ajtajainak, akkor hasznos lehet egy kiegészítő zár alkalmazása. Ahogy a nevükből már kiolvasható, leginkább második vagyis kiegészítő zárként használjuk az ilyen típusú változatokat. Amennyiben irodánkban üvegajtók vannak, akkor sajnos ezt a zártípust nem alkalmazhatjuk, de hevederzárat sem szerelhetünk fel. Miért? Mert, ha az üveget a behatolók betörik, akkor minden további nélkül ki tudják nyitni azt, vagyis ebben az esetben nem sok értelme van ennek a zárnak. Viszont, ha teli ajtóról van szó, ami fából vagy műanyagból készült, akkor még nagyobb védelmet nyújtanak, mintha csak a klasszikus ajtózár lenne fent az iroda ajtaján. Hiszen ezeknek a záraknak a feladata elsősorban az ajtó reteszelése, rögzítése. Azért is hatékonyak, mert feltörésük plusz időt vesz igénybe, tehát felszerelésükkel megnöveljük az ajtó feltörésének időintervallumát. Ami viszont ahhoz vezethet, hogy a bűnözők feladják eredeti tervüket és odébbállnak. Biztonságukat annak köszönhetik, hogy ezek a másodlagos zárak nem rendelkeznek csapdanyelvvel, vagyis kilinccsel nem is tudjuk nyitni vagy zárni őket. Tehát teljesen külön működnek a bevéső vagy a többpontos ajtózáraktól. 

 

Másodlagos zárként irodánk ajtajára szereljünk hevederzárat!

Ahogy azt már fentebb említettük, a hevederzárak extra védelmet biztosítanak. Biztos már sokunkkal előfordult, hogy elfelejtettük az adott ajtót bezárni, de a hevederzár kulcsát ráfordítottuk. Ez önmagában megakadályozza a behatolást még akkor is, ha az irodaajtó nyitva maradt. Köszönhető mindez annak, hogy ezek a zárak is teljesen függetlenül működnek az ajtólapba beépített zárszerkezetektől. Hogyan működnek a hevederzárak? Ezeket a másodlagos zárakat fogaskerék működteti. Egy tolórudazat található a zár belsejében, amely a kulcs elforgatásakor a zárban található fogaskerék mozgatásával mozgatja a fogaslecet, amely aztán kitolja a zárórudakat. Ezeket a zárakat bármilyen teli ajtóra felszerelhetjük. és bármilyen elsődleges zárszerkezettel kombinálhatjuk. Felhelyezésükkel nagyban növeljük irodánk biztonságát. Ha ilyen zárat szeretnénk alkalmazni, akkor olyan változatot válasszunk, amely fúrás és törésvédelemmel is rendelkezik, valamint beütős nyitás elleni védelemmel is ellátták. Irodánkba választhatunk vízszintes, kereszt alakú, függőleges, valamint félkaros hevederzárat is, attól függően, hogy milyen ajtóval rendelkezünk. Leginkább a vízszintes hevederzár az, amit felszerelünk, a kereszt alakú a kétszárnyú ajtók esetén használatos, a függőleges változatot pedig az ajtók közepére helyezhetjük el. 

 

Irodai ajtóink biztonságát növelhetjük azzal is, ha ügyelünk arra, hogy jogosulatlan azok kulcsait ne tudja másoltatni

Mivel az irodában sokunknak van kulcsa, ezért óhatatlanul felmerül a kérdés, kinek, kiknek szabad abból kulcsot másoltatni. Annak elkerülése érdekében, hogy bárki, aki ott dolgozik, engedély nélkül készítsen a kulcsokból másolatot, használjunk olyan zárszerkezetet, amelyekhez csak bizonyos kód felmutatása esetén van lehetőség arra, hogy a kulcsmásoló egy másik kulcsot készítsen. Ez biztosítja, hogy irodaajtóink esetén ne kerüljenek közkézre egyforma kulcsok. De van még egy jó megoldás arra, hogy a kulcsok ne kerülhessenek illetéktelen kezekbe, mégpedig az, hogy az irodához tartozó kulcsokat egy erre a célra rendszeresített szekrényben tároljuk. Itt minden kulcsnak megvan a helye, így azonnal látszik, ha esetleg valaki a munkatársak közül nem adta azt le.