Blog

Ablakzár javítás házilag: megoldható? Mikor érdemes inkább szakembert hívni?

2025.02.12 07:37
Ablakzár javítás házilag: megoldható? Mikor érdemes inkább szakembert hívni?

Az ablakok nem csak szép látványt nyújtanak, hanem döntő szerepet játszanak otthonunk biztonságában is. Ezért fontos, hogy megfelelően és hatékonyan működjenek. Ha az ablak már nem záródik megfelelően, vagy sérült, esetleg törött a zárszerkezete, akkor gyorsan kell cselekednünk. Hiszen a könnyen nyitható ablakon keresztül nemcsak a betörők juthatnak be akadálytalanul otthonunkba, hanem lakásunk temperálása is gondokba ütközhet, és csak az eget fűtjük, vagy hűtjük feleslegesen. Sokunk ennek nem tulajdonít nagy jelentőséget, azt gondolva, hogy ez kívülről úgy sem látszik és a bűnözők úgyis majd a bejárati ajtón keresztül próbálnak bejutni az ingatlanba. Ez hatalmas tévedés. De ilyenkor felmerül a kérdés, hogy mi okozza a hibát, és ezt magunk is tudjuk-e orvosolni, vagy szakembert kell hívnunk. Ezekre a kérdésekre keressük a választ ebben a cikkben.

Az ablakzár javítása előtt mit kell ellenőriznünk és beállítanunk, hogy az ablak újra helyesen működjön? 

Néhány probléma, amely az ablak zárási mechanizmusának meghibásodását okozhatja, az ablak beállításával megoldható. Ez különösen akkor fordul elő, ha az ablakot nehéz kinyitni és bezárni, vagy ehhez fel kell azt emelnünk. Ennek beállításához az ablakszárny keretében találunk egy csavart, amely lehetővé teszi annak magasságának beállítását. Ezt egy imbuszkulccsal tudjuk elvégezni, amelyet addig kell forgatnunk, amíg az ablak el nem éri a kívánt pozíciót. Az ablak zárszerkezetének oldalirányú állítása hasonló módon történik. Ebben az esetben is ugyanúgy kell eljárnunk, mint az előbb. Forgassuk el az imbuszkulcsot, amíg az ablak ismét optimálisan nem illeszkedik a keretbe, és könnyen nyitható és zárható nem lesz.   

 

Az ablak zárszerkezetének meghibásodásának számos oka lehet

Ha azt látjuk, hogy víz folyik be az ablakokon, vagy állandó páralecsapódást észlelünk, akkor ezek a jelek arra utalnak, hogy ablakaink nem végzik el megfelelően a feladatukat. Ennek oka lehet a nem megfelelő tömítés vagy más súlyos zárszerkezeti probléma, vagy akár a rozsdás zsanér, esetleg az ablakszárnyra nehezedő túl nagy nyomás, illetve az ablakzár szerkezetének meghibásodása. Másrészt a probléma az ablak életkorából is adódhat. Különösen régebbi fa ablakoknál gyakori, hogy az ablakkeret megvetemedik, mert a fa természetes anyag. A reteszelő mechanizmus különböző alkatrészei pedig nem mozdulnak el. Emiatt már nem illeszkednek egymáshoz vagy egymásba optimálisan. Ennek köszönhetően az ablak már nem, vagy csak nehezen zárható. De a zsanérok is kilazulhatnak az évek során az ablakszárnyak súlya miatt. Napjainkban viszont egyre inkább műanyag- vagy aluminimum ablakokat építünk be újonnan épült otthonaink homlokzatába. A betörés elleni védelem érdekében a legtöbb modern műanyag ablak többpontos ablakzárral van felszerelve. Ezek a profilon belül helyezkednek el. Ha egy ilyen típusú zár meghibásodik, általában ki kell cserélni. Ebben az esetben nem tehetünk mást, minthogy eltávolítjuk a régi zárat, és kicseréljük egy új, azonos típusú modellre. Ha azonban a probléma az ablakkilinccsel vagy a benne található zárral van, akkor egy új alkatrész elegendő lehet az ablakzár javításához. Ezeket a folyamatokat minimális kézügyeséggel minden további nélkül magunk is el tudjuk végezni. De mi a helyzet akkor, ha az ablakzár eltört? 

 

Az ablakzár házilag való javítása a sérülés mértékétől függ

Mikor észrevesszük, hogy az ablakzár már nem működik akadálymentesen, ellenőrizzük a zár szerkezetét. Lehetséges, hogy a reteszelő mechanizmus szorul vagy elakadt, ami megakadályozza a zár megfelelő működését. Ebben az esetben még ne gondoljunk a legrosszabbra, mégpedig arra, hogy cserélnünk kell az ablakzárat, hanem próbáljuk megkenni szilikon alapú kenőanyaggal, hátha ez megoldja a problémát. De az is lehet a gond, hogy a csavarok csak meglazultak, ezért akad az ablak. Ebben az esetben ellenőrizzük, hogy minden csavar rendesen meg van-e húzva. De az is okozhatja az anomáliát, hogy a zárszerkezet nincs megfelelően beállítva, ami miatt a zár nem pattan a helyére. Próbáljuk meg beállítani, hátha ez segít. Ha az ablak zárszerkezete annyira meghibásodott, hogy a helyes beállítás nem használ, a vasalatokat, vagy a zárszerkezetet ki kell cserélnünk. A döntő tényező az, hogy a zár melyik alkatrésze érintett. Ha azt tapasztaljuk, hogy a zárbetét az, ami nem működik helyesen, akkor viszont nincs más hátra, mint annak cseréje. Mert akkor az sérült vagy elhasználódott. Ebben az esetben dönthetünk úgy, hogy magunk oldjuk meg a problémát, de ha ehhez nem érzünk elég affinitást, akkor bízzuk szakemberre a folyamat elvégzését. Ne feledjük, hogy egy törött ablakzár veszélyeztetheti otthonunk biztonságát. Ezért fontos a probléma mielőbbi orvoslása. Tehát ne halogassuk, hogy szakembert hívunk. Mikor megérkezik, az első dolga, hogy szakszerűen megvizsgálja az ablakot és annak zárszerkezetét. Számára a valódi ok felkutatása rövid ideig tart, utána pedig gyorsan és hatékonyan elvégzi a javítást.  

 

Mikor hívjunk szakembert az ablakzár megjavításához?

Sokunk azt gondolja, hogy az ablakzár javítása az valami borzasztóan bonyolult dolog. Pedig nem az. A zár szerkezetének mechanizmusa ugyanúgy működik, mint egy ajtózár esetén. Amennyiben rendelkezünk némi kézügyességgel, tapasztalattal és a megfelelő szerszámokkal, akkor az ablakzár cseréjét biztosan magunk is meg tudjuk oldani. A zár megjavítása már egy bonyolultabb feladat. Amennyiben nem rendelkezünk ilyen jellegű tudással, akkor annak elvégzését inkább bízzuk szakemberre. Hiszen az ablakzárak megfelelő működésének biztosítása nem csak a biztonságról szól, hanem a nyugalomról is. Ezért, ha nem vagyunk biztosak magunkban, hogy a javítást el tudjuk végezni, akkor inkább bele se vágjunk, mert azzal csak nagyobb kárt okozunk.

 

Mit tegyünk, hogy az ablakzárat minél később kelljen javítanunk? 

Az ablakok zárszerkezetével kapcsolatos problémák kiküszöbölése és a vasalatok jó állapotának megőrzése érdekében azokat rendszeresen ápolni és karbantartani kell. Évente egyszer alaposan ellenőrizzük, hogy minden tökéletesen működik, kicsit sem akadnak. Ilyenkor a szerelvények mozgó alkatrészeinek működőképességét kell megvizsgálnunk és ha mindent rendben találunk, akkor olajozzuk is meg. Ehhez nem szükséges szakembert hívnunk, hiszen itt egy gyors ellenőrzésről és kenésről van szó, amit mi is el tudunk végezni.