Blog

A síkmágnes zár szerelése és működése: itt a Zárdepó útmutatója!

2025.03.18 12:01
A síkmágnes zár szerelése és működése: itt a Zárdepó útmutatója!

A síkmágnes zár egy elektromágneses zárszerkezet, amelyet elsősorban fából vagy vasból készült ajtókra, kapukra helyezhetünk el. Az ajtótokba is besüllyeszthetjük, de magára a tokra is felszerelhetjük, hiszen az ilyen típusú zár ultravékony. Ráadásul nagy erőbehatásnak is ellenáll, akár 300 kg tartóerővel képes az ajtót tartani. További előnye, hogy nem tartalmaz mozgó alkatrészt, ezért esetében a meghibásodás minimális. Teljesen más elven működik, mint egy hagyományos zár, mert a mágneses tapadás elvét használja. A mágneses zár bezárja és zárva tartja az ajtókat, egészen addig ameddig elektromos jelet nem kap. Tökéletes társasházak, irodák, üzlethelyiségek bejárati- és beltéri ajtajaihoz.

Miért ajánlott napjainkban a síkmágnes zár használata?  

A mai modern és innovatív okosotthon rendszerek hatékony működése során nélkülözhetetlen az ilyen típusú zárak alkalmazása. Mert a mágneszárak az okosotthon rendszerek kombinálásával kényelmesebbé és energiatakarékosabbá teszik lakásunk, családi házunk, kereskedelmi- vagy irodai helyiségeink vezérlését. Hiszen csak így megoldható, hogy az ajtót távolról is ki tudjuk nyitni. De ez akkor is nagy segítséget nyújt, ha tűz keletkezett otthonunkban, irodánkban, kereskedelmi egységünkben. Ebben az esetben nem kell a kulccsal bajlódnunk, hanem csak egy gombnyomásra van szükség, amivel ki tudjuk nyitni az ajtót. 

 

Milyen előnyökkel jár a síkmágnes zár használata? 

Az ilyen típusú zárnak az egyik legnagyobb előnye a halk, szinte zajmentes működés. Ez annak köszönhető, hogy ebben a zárban nincs mozgó alkatrész, amely kattan, helyére ugrik vagy forog. Ebben az esetben az elektromos jel hatására a mágnes elengedi a fémet, és már nyitva is van az ajtó. Ez pedig nemcsak halk, hanem elegáns ajtónyitási megoldást tesz lehetővé, hiszen modern beltéri- és bejárati ajtók esztétikus kialakítását teszi lehetővé. A síkmágnes zár további előnye, hogy a mozgó alkatrészek hiánya miatt hosszú ideig működik tökéletesen. Ezért az ilyen típusú zár, csak akkor hibásodik meg, ha az áramellátás akadozik, vagy valamiért a mágnes mondja fel a szolgálatot. De valljuk meg őszintén, ez ritkán fordul elő. Ezen felül az ilyen típusú zárat egyszerűen és gyorsan tudjuk beépíteni. Ráadásul a meglévő ajtókba is problémamentesen beszerelhető. Van még egy nagy előnye az ilyen típusú záraknak, mégpedig az, hogy az okosotthon rendszerekbe könnyen beépíthető. Ezzel pedig nem csak a kényelmünket növeljük, hanem az ingatlan értékét is. 

 

Hogyan működik a síkmágnes zár? 

A hagyományos ajtózár mechanikusan működik. A zár nyelvét egy rugó tolja ki a zárból. Zárt állapotban bepattan a süllyesztett ütközőlapba. A síkmágnes zár viszont a mágneszárak családjába tartozik, vagyis egy mágnes működteti. Ahogy azt már fentebb említettük, ha az ajtó zárva van, az akkor nyitható, ha elektromos impulzus éri a zárszerkezetet. Ezért ezeket a zárakat feszültségre nyitódó mágneszáraknak is nevezzük. Ebben az esetben a mágnes elengedi a vele szemben található fémet, ezért az ajtó kinyílik. Mivel a mágnes nagy erőbehatásnak is ellen tud állni, ezért biztonságos védelmet nyújt a betörések, zárfeltörésekkel szemben. 

 

Miért halk a síkmágnes zár működése? 

A mágnes és az ellendarab közötti kapcsolatot egy elektromos jel szakítja meg. Ennek köszönhetően a síkmágnes zárral ellátott ajtó csendesen nyitódik vagy záródik. Hiszen nincs semmi súrlódás, ütközés, csak a fizika törvényei szerint megszakad a mágneses tér közötti kapcsolat. Ez pedig hangtalan folyamatot eredményez. 

 

Miként kell beszerelnünk, beépítenünk a síkmágnes zárat? 

Ahogy azt már fentebb említettük a síkmágnes zár biztonságos működését egy mágnes garantálja. Ebben az esetben a mágnesmag egy acélsínbe van beépítve, amely alumíniumból készült. Ez a lemez egyben védi és árnyékolja is a mágnest. A beszerelés nagyon egyszerű. A süllyesztett síklemez zárak esetén a lemez két végén két fül található, amelyen kettő-kettő lyuk van. Ezek segítségével tudjuk rögzíteni a síkmágnes zárat az ajtótokba. Egyszerűen csak behelyezzük, és a csavarokat rögzítjük. Mivel a csavarok belesüllyednek az ajtótok profiljába, ezért nem zavarják annak működését. Az ellendarabot pedig kettő csavarral tudjuk felrögzíteni. Arra azért figyeljünk, hogy ez a két egység egymással szemben kerüljön felcsavarozásra. Ezután nincs más dolgunk, mint az áramforrást biztosító vezetéket bekötjük a zárba, és annak tápigényét egy jumperrel beállítjuk. Mivel a síkmágnes zár vékony kialakítással rendelkezik, ezért akár az ajtó tokjára is felszerelhetjük. Ebben az esetben rátét szerelésű síkmágnest kell választanunk. A szerelés menete ezután pedig ugyanaz. Mindkettő esztétikus megjelenést garantál ajtónk számára.  

 

Miért nem igényel karbantartást a síkmágnes zár? 

A mechanikus zárban a rugók megcsúszhatnak, a csapok eltörhetnek, ami működésképtelenné teszi annak működését. Ezzel szemben a mágnesesség, mint fizikai erő nem kopik el. Egyébként nem kell sem kenni, sem egyéb módon karbantartani. Ezzel pénzt takaríthatunk meg és még a környezetünket is óvjuk, hiszen sokkal ritkábban kell az ilyen zárakat cserélni. 

 

Miért ideális bejárati kapuajtók biztonságos működtetéséhez a kültéri síkmágnes zár? 

Ezen ajtók kialakítása sem kerülte el azt a trendet, hogy irodánk, kereskedelmi egységünk, társasházunk kapuajtaja modern és esztétikus legyen. De a szépség semmit sem ér, ha funkcionalitással nem párosul. Ezért minden részletnek a megfelelő helyen kell lennie. Mivel a nagy ötletek gyakran apró részletekből állnak. Ez igaz a síkmágnes zárakkal működő ajtókra is. Hiszen ez a zártípus lehetővé teszi az ajtólap és az ajtó minimalista kialakítását, biztonságos működtetését, hiszen az időjárás viszontagságai sem befolyásolják használatát. Ahogy azt már említettük a síkmágnes zár akár 300 kg tartóerővel is rendelkezik. Ez komoly kihívást jelent a bűnözőknek. Nekünk pedig könnyed és egyszerű használatot tesz lehetővé. Ezért a Zárdepó webáruház szakembereinek az a tapasztalata, hogy ha egyszer kipróbáltuk a síkmágnes zárakat, akkor arra az adott ajtóra többet már nem választunk másikat. 

 

Mire ügyeljünk síkmágnes zár vásárlásakor? 

Ebben az esetben a legfontosabb amire figyelnünk kell az az, hogy a zár milyen tartóerővel rendelkezik. Ezeknél a záraknál nem feltétlenül fontos, hogy milyen mágnes található a zárban. Ezért az ilyen típusú zárakban többnyire ferrites mágnes van. Hiszen választhatunk neodímium mágnest tartalmazó változatot is. De ez jóval drágább, mint az előző. Viszont a ferrites mágnes is képes 300 kg tartóerőt biztosítani. Ez ebben az esetben teljesen megfelelő. Tehát ne ijedjünk meg, ha ezt a változatot találjuk mágneszárunkban.